فوت کوزه گری دوستیابی و نفوذ در دل ها به زبان ساده

چرا ارتباطات و داشتن دوستان زیاد مهم است؟

 

دوستیابی و نفوذ در دل ها یک مهارت است…

چقدر در مهارت دوستیابی میخواهید حرفه ای شوید؟

قبل از شروع اجازه بدهید ببینیم آیا تا به حال  برای شما پیش آمده که بخواهید پاسخی برای سوالات زیر بدست آورید :

  • دوست کیست؟ دوستی چیست؟
  • شما چه تعداد دوست واقعی دارید؟
  • اصلاً داشتن دوستانِ زیاد چیز مهمی است؟
  • چقدر مهم است که چه دوستانی داشته باشیم؟
  • چطور می‌توانیم دایره دوستان مان را وسیع‌تر کنیم؟
  • دوستانمان تا چه حد می‌توانند در موفقیت ما سهیم باشند؟
  • چطور با کمک دوست‌ها راه موفقیت را با قدرت و دانش بیشتری طی کنیم؟

و مهم‌تر از همه :

 

» قدم اول و درک واژه «ارتباط»

برخی از دانشمندان و کارشناسان، در مورد اینکه ارتباطات یک علم (Sience) است اختلاف نظر دارند.

هنوز برخی از استادان این حوزه مانند رابرت کریگ «ارتباطات» را یک حوزه مطالعاتی (Communication Theory as a Field)  می‌دانند. این دیدگاه می‌خواهد تأکید کند که ارتباطات به لحاظ وسعت، عمق و تنوعی که دارد نمی‌تواند در یک رشته علمی گنجانده شود، بلکه فراتر از آن باید به آن به عنوان یک حوزه علمی و مطالعاتی نگاه کرد که از آن چندین رشته علمی می‌تواند زاییده شود.

به عبارت دیگر، باید این مقوله را با نام «علوم ارتباطات» بشناسیم و نه «علم ارتباطات».
حالا، این همه صغری‌کبری چیدیم که برسیم به اینجا که دوست و روابط دوستانه یکی از مهم‌ترین زیرشاخه‌های «علم ارتباطات» محسوب می‌شوند و ما اگر خواهان موفقیت و خوشبختی و آرامش در زندگی هستیم باید از این علم و مهارت‌های دوستیابی و نفوذ در دل‌ها آگاه باشیم.

 

» تعریف دوست و دوستی را میدانید؟

اگر شما یک تاجر، فروشنده، مدیر، مهندس، کارمند، مربی، مکانیک، ویزیتوز (و…) باشید مطمئناً مسائل زیادی به عنوان اولویت برای پیروزی در کسب و کارتان حائز اهمیت هستند.

اما چه به آن آگاه باشید و چه اینطور نباشد «دایره دوستان»-تان در هر شرایطی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در پیروزی یا شکست شما تاثیر گذار خواهد بود. چند سال پیش تحقیقاتی در شرکت لارنجی برای معلمان انجام گرفت که با خواندن نتیجۀ آن واقعاً ممکن است برق از سرتان بپرد ! نتیجۀ این تحقیقات چنین بود :

 

«در رشته‌های فنی و مهندسی حدود 15 درصد از موفقیت مالی افراد ناشی از اطلاعات فنی شخص و 85 درصد آن هم نتیجۀ مهارت در «مهندسی انسانی» با همان مهارت در نحوۀ ارتباط با دیگران و یا به زبان دیگر مهارت در دوستیابی و نفوذ در دیگران است»

 

 

حالا بهتر است درمورد تحقیق دیگری که دانشکدۀ علوم انسانی دانشگاه شیکاگو به همراه موسسۀ Y.M.C.A انجام داد هم بدانید؛ این دو موسسه در طول دو سال تحقیقاتی انجام دادند که اگرچه 2500 دلار هزینه برایشان به همراه داشت اما حرکت حرکتِ بسیار شیکی بود و نتیجه بسیار نتیجه‌ای تامل برانگیز !

آن‌ها از هر نفر 156 سوال درمورد مشخصات و تحصیلات و نحوۀ زندگی و علایق شان می‌پرسیدند و نتایج را ثبت می‌کردند. در پایان مشخص شد مردم بیش از هر مسئله‌ای به «سلامتی» علاقه دارند و بعد از آن هم علاقۀ دوم آن‌ها به «مردم» است.

در واقع هدف پنهان مردم از خیلی از تفریحات و سرگرمی‌ها
و علایق شان به سادگی «پیدا کردن دوست» است…

 

 

جالب خواهد بود اگر بدانید گیاهان هم برای خود دوستانی دارند !
گیاهان از طریق مواد فرّار با دوستان خود ارتباط برقرار می‌کنن؛ آن‌ها زمانیکه در معرض رفتار حمله گیاه‌خوار هستند از این روش استفاده می‌کنند تا به گیاهان همسایه یا همان دوستان شان هشدار بدهند. همزمان آنها مواد فرار دیگری تولید می‌کنند تا انگل‌ها را به خود جذب کنند که به این گیاه‌خوارها حمله کنند. جل الخالق!

پس نتیجه می‌گیریم داشتن دوستان زیاد در واقع تنها «پیدا کردن پایه برای خوش گذرانی در آخر هفته» نیست و ماجرا بسیار وسیع تر از آنی است که ممکن است در ابتدا به نظر بیاید. در واقع داشتن دوست بسیاری از نیازهای دیگر را رفع می‌کند و می‌توان مهارت «دوستیابی و نفوذ در دل‌ها» را یک مهارت مادر و اصلی دانست.

در زیر به سه مورد از دستاوردهایی که داشتن دوستان زیاد ارمغان می‌آورد آشنا می‌شویم که همگی از نیازهای اصلی انسان‌ها برای پیشرفت به شمار می‌روند :

 

» دستآورد مهم اول :
داشتن دوست درک شما را نسبت به خودتان و (البته اطرافیان تان) بالا می‌برد

اولین اثر داشتن دوستان زیاد و در ارتبط بودن با طرز فکرهای مختلف این است که با دیدن تفاوت‌ها و دیدگاه‌های مختلف درک عمیق‌تری نسبت به شخصیت و طرز فکر و احساسات خود پیدا می‌کنید و همین مسئله می‌تواند باعث شود که ایراد‌های شخصیتی که مدت‌ها در حریم امن خود پنهان کرده بودید را از نو ببینید و در جهت برطرف کردن آن ها تلاش کنید.

همچنین ممکن است شما مهارت‌هایی داشته باشید که خودتان هم از آن‌ها آگاه نباشید و تنها راه آگاه شدن از این مهارت‌ ارتباط داشتن با دوستان و دیدن تفاوت‌ها است.

زمانی که شما به ظرفیت‌ها و ضعف‌های خود آگاه شوید پای یادگیری به میان خواهد آمد و حالا به دانشی احتیاج خواهید داشت که از ظرفیت‌ها استفاده کنید و ضعف‌ها را برطرف کنید.

 

» دستآورد مهم دوم :
از دوستی با دیگران چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت

تجربه از ابتدای تاریخ بزرگ‌ترین معلم بشر بوده است.

برای مثال انسان اولیه اولین بار آتشی که بر اثر رعد و برق ایجاد شده بود را دید، گرمای حاصل از آن را «تجربه» کرد و پس از آن آتش بعنوان ابزاری برای زندگی راحت‌تر مورد استفاده قرار گرفت.

بینهایت می‌توان مثال‌های اینچنینی ذکر کرد که همه از یک تجربه برخاسته باشند و تاریخ را متحول کرده باشند. اما در عصری که ما زندگی می‌کنیم دیگر این مسئله صادق نیست و احتیاج نیست که همه چیز را خودمان تجربه کنیم.

در واقع ما می‌توانیم با استفاده از تجربیات دوستانمان راه پیشرفت را سریع‌تر طی کنیم.
مرحلۀ بعدی به کارگیری آموخته‌ها و تجربیاتی است که درواقع از ارتباط با دوستانمان به دست آورده‌ایم.

 

» دستآورد مهم سوم :
وقتی که دوستان زیادی دارید کارهایتان راحت‌تر انجام می‌شوند

از قدیم شنیده‌ایم که یک دست صدا ندارد و امروزه هم اهمیت کار گروهی بیش از پیش در جامعه مشهود است و همیشه کسانی موفق‌تر هستند که بواسطۀ ارتباطات و دوستان زیادی که دارند از دیگران در انجام کارها کمک می‌گیرند و متقابلاً به آن‌ها نیز کمک می‌کنند.

این مسئله از کارهای کوچک فیزیکی تا کارهای بزرگ ذهنی کاربرد دارد و هیچوقت نباید فراموش کنید که هیچکس از همه جهات کامل نیست و هیچکس از پس تمامی کارها برنمی‌آید.

 

 

مواردی که در بالا ذکر شد تنها سه نمونه از تاثیرات داشتن دوستان زیاد و در مجموع ارتباطات انسانی بود در حالی که می‌توان صدها نمونه از آن‌ها را ذکر کرد؛ در کنار همۀ این مسائل بد نیست بدانید دایرۀ وسیع دوستان به طرز عجیبی در کنترل سلامتی هم نقش دارد و همه می‌دانیم که سلامتی به خودی خود تا چه می‌تواند در رسیدن به موفقیت و تحقق اهداف نقش داشته باشد.

قوی کردن سیستم ایمنی بدن، خطر کمتر ابتلا به افسردگی، کمک به خواب بهتر، بهبود عملکرد مغز و عمر درازتر همه از مواردی هستند که مستقیماً از ارتباطات با دوستان و اجتماع تاثیر می‌گیرند.

در مجموع باید بگوییم اگر شما خواهان موفقیت چه از نوع تحصیلی، شغلی، جایگاه، مالی و حتی معنوی هستید، بدون توجه به اهمیت مقولۀ «دوستیابی و نفوذ در دل‌ها» هرگز موفقیت را تجربه نخواهید کرد.

کافی است نگاهی به زندگی افراد موفق و تاریخ ساز دنیا بیندازید؛ خیلی زود متوجه خواهید شد که همۀ افراد تاثیرگذار در دنیا از یک مهارت خارق‌العاده در ارتباط برقرار گردن با دوستان، همکاران و دیگر افراد اجتماع برخوردار بوده‌اند و خبر خوب این که مهارت ارتباط برقرار کردن یک مهارت کاملاً اکتسابی است و شما قادر خواهید بود با کمی تمرین و دقت دایرۀ دوستان خود را به بهترین شکل سروسامان بدهید و درست ترین قدم زندگی در رسیدن به موفقیت را بردارید.

 

خب این اولین مقاله و مقدمه ای بر مقوله دوستیابی و نفوذ بر دل ها بود؛
در بخش‌های بعدی این مقاله به بیان راهکار‌هایی برای این موضوع خواهیم پرداخت و قدم به قدم و با ارائۀ تمرین‌های عملی هرآنچه در جهت پیدا کردن دوست‌های جدید و برقراری رابطۀ سازنده با دوستانی که از قبل داریم و لازم است را در اختیارتان قرار خواهیم داد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *